Osnovno o pametnim preklopnicima
U prethodnim postovima savjetovao sam da prvo krenete sa pametnom rasvjetom. Osim što je prilično jednostavno s njom započeti, vidljivost rezultata je trenutna. Ako ste još i poslušali moj savjet i ostavili mogućnost upravljanja na klasičan način 😊 zasigurno ćete dobiti odobrenje vaših ukućana da krenete dalje.
Prva slijedeća stvar bi onda mogla biti pametni preklopnik. Ovdje imam i malu semantičku dilemu i nisam baš siguran da li je preklopnik pravi odabir iz razloga što u raznim primjenama/industrijama preklopnik zna imati različito značenje. No, probajmo ovako za sada.
Dakle, u našim domovima imamo ovaj poznati EU tip utičnica:
Poznato je kako i neke druge zemlje imaju svoje standarde. Negdje je razlika samo u fizičkom priključku, a negdje imamo i razlike u nazivnim naponima (110/220 V) ili frekvencijama (50/60 Hz). Kada ćete kupovati svoj prvi pametni preklopnik, pripazite da odgovora našem podneblju - u pravilu ga svi označavaju EU oznakom.
Kako bi ovu standardnu utičnicu opametili trebat će nam pametni preklopnik (relay switch). Svojevremeno ja sam krenuo s “kinezeom” - SONOFF. Iako ga danas više ne koristim nije to rekao bih bio loš odabir. SONOFF danas ima popriličnu paletu pametnih i k tome još povoljnih smart home uređaja. Moj drugi odabir i onaj kojeg i danas koristim je Shelly, bugarski proizvođač smart home uređaja koji je dosta popularan. Oba ova proizvođača imaju u svojoj ponudi preklopnike koje možete na vašu mrežu jednostavno spojiti putem Wi-Fi mreže. Dakle, nije vam potreban nikakav dodatni uređaj (kao što je to bio HUB uređaj u slučaju pametne rasvjete).
Kao i kod svih ostalih pametnih uređaja, oba ova eko sustava dolaze s nekim svojim aplikacijama, podržanim na Android i iOS mobilnim uređajima.
Samu ugradnju opisat ću detaljno u nekim narednim postovima ali ukratko ona se sastoji od ugrađivanja ovih pametnih preklopnika u razvodnu kutiju i spajanja u strujni krug zajedno sa vašom klasičnom utičnicom. Pri tome valja imati na umu, da ovdje radimo s po život opasnim naponima, te ako se ne osjećate sigurnima, svakako radije angažirajte električara.