Philips Hue pametna rasvjeta

Jedna od prvih pametnih stvari koju sam u svoj stan instalirao bila je pametna rasvjeta, tvrtke Philips Hue.

Philips Hue u svojoj ponudi ima pametne žarulje, pametne led lance (lightstrip), pametnu vanjsku i unutarnju rasvjetu, uglavnom svega nečega što si od rasvjete možete zamisliti oni imaju 🙂.

Za onoga tko kupuje prvi put, najbolje je početi s nekim od paketa ili kako ih Hue naziva “Starter kit”. Starter kit uobičajeno sadrži:

  • Hue Bridge - uređaj kojim ćete pametne žarulje spojiti na svoju Wi-Fi mrežu

  • pametne žarulje (jedna ili više njih)

Na Amazonu, u trenutku pisanja ovog posta, cijena jednog takvog paketa je 94 €.

Same pametne žarulje u sebi sadrže elektroniku koja ih putem Zigbbee protokola povezuje na Hue Bridge, dok je sam Hue Bridge povezan na vašu kućnu mrežu. Bitno je za naglasiti da ćete Hue Bridge morati spojiti fizički putem Ethernet kabela na vašu kućnu mrežu. Ovo će ujedno malo limitirati i njegovo mjesto postavljanja, no ne brinite jer domet u kojem mora biti prva žarulja dovoljno je velik, dok će svaka slijedeća žarulja moći svoj upravljački signal zaprimiti od druge žarulje čineći tako mrežu (Mesh) kojom se upravljački signal prenosi sa jedne žarulje na drugu.

Za samo upravljanje služi besplatna Philips Hue mobilna aplikacija, dostupna za Android i iOS mobilne uređaje.

No, da ne bi sve bilo ovako jednostavno, dolazimo i do prvog problema s kojim ćete se susresti - vaši postojeći prekidači. Naime, bilo da se radi o rasvjetnom tijelu koje je spojeno putem vlastitog prekidača ili onoga koji se nalazi na zidu, njegovim paljenjem/gašenjem omogućavate/onemogućavate pametno upravljanje.

Moja preporuka bi bila da ili zamijenite postojeće klasične prekidače sa onima iz Philips Hue serije prekidača (primjer) ili jednostavno kraj postojećih dodajte ovoga iz Philips Hue serije, dok klasičnog jednostavno prespojite na način da je uvijek u modu “upaljeno”. Na taj način netko od ukućana neće se zabuniti i ugasiti napajanje na klasičnom prekidaču, dok ćete korištenjem ovoga pametnog upravljati vašom rasvjetom. Dodatna pogodnost pametnih prekidača je da su oni mobilni.

Ukoliko se odlučite osim osnovnog paketa kupiti odmah i na primjer detektor pokreta, moći čete kreirati i vaš prvi automatizam. Nešto poput:

  • kada senzor detektira pokret upali svjetlo;

  • ukoliko nakon X vremena nema pokreta, ugasi svjetlo;

U nekim od slijedećih postova opisat ću detaljnije situacije koje mi imamo u svom domu i kako smo riješili neke “izazove”

Previous
Previous

Osnovno o pametnim preklopnicima

Next
Next

Kako započeti sa pametnom rasvjetom?