Kako započeti sa pametnom rasvjetom?
Jedna od prvih stvari sa kojom u svojem domu možete započeti stvaranje vašeg pametnog doma je rasvjeta. Razlog tome leži u činjenici da je to nešto što je već poprilično spremno i moguće ga je izvesti bez ikakvog znanja o elektrici. Govorim u ovom slučaju o jednostavnoj zamjeni običnih žarulja sa onom pametnima🙂.
Philips Hue je svojevremeno bio i moj prvi odabir u SmartHome priči. S obzirom da Philips Hue rasvjetna tijela (žarulje, led lanci, led stalci…) koriste Zigbee protokol (opisat ću u jednom od slijedećih postova detaljnije), potreban vam je i HUB (“koncentrator”) kojim ćete ih spojiti na vašu lokalnu mrežu.
Alternativa Philips Hue eko sustavu može biti IKEA pametna rasvjeta koja je nešto cjenovno povoljniji.
Ova oba jednostavna sustava najoptimalnije je nabaviti u nekim osnovnim paketima u kojima je u se zajedno prodaje žarulja(e) i HUB. Nakon toga, kako se vaš SmatHome sustav razvija, samo dodajete nova rasvjetna tijela. Postoji i određeni limit pri tome, a odnosi se na broj uređaja sa kojima jedan HUB može upravljati. No to je ipak dosta veliki broj i za početak ne morate o tome previše razmišljati.
Postoje i rješenja koja ne zahtijevaju HUB, kao što je npr. Shelly i koja rade direktno na vašoj lokalnoj Wi-Fi mreži .
Za bilo koji od ovih eko sustava da se odlučite, vjerujem da će vas elegantno uvući u svijet SmartHome rješenja te ćete ga u nekim kasnijim fazama moči polako i automatizirati (npr. da se rasvjeta pali i gasi sukladno kretanjima u vašem domu 🙂). Takve neke primjere opisat ću u nekom drugom blogu.