Shelly pametni preklopnici (relay)

Uvodno o pametnim preklopnicima spomenuo sam Shelly, bugarsku tvrtku koja pod ovim imenom već duže vrijeme prodaje smart home uređaje za kućnu upotrebu. U zadnje vrijeme počeli su i s PRO serijom, kojima cilja i tržište profesionalne opreme. S obzirom na to da ja u svojem domu koristim upravo Shelly pametne preklopnike, u ovom postu oni će biti u fokusu.

Na svojim stranicama u kategoriji “Switching and Triggering”, Shelly navodi ukupno 44 proizvoda.

Krenimo od najjednostavnijeg - Shelly Plus Plug S

Shelly Plus PlugS

Model Plug S naj jednostavniji je oblik pametnog preklopnika. Već se iz samog oblika može zaključiti da ćete njega uklopiti između uređaja i naponske utičnice (kao što to radite s produžnim kabelom). Time ćete neki vaš uređaj, npr. stolnu svjetiljku opametiti 😊. Neke od mogućnosti koje ste time dobili su:

  • udaljeno paljenje/gašenje

  • paljene/gašenje prema nekom proizvoljnom rasporedu

  • paljenje u sumrak

Sljedeća 2 modela, po svojim karakteristikama su dosta slična s time da verzija 1PM ima mogućnost praćenja i potrošnje električne energije:

Plavi na slici, Shelly Plus 1 nema mogućnost mjerenja potrošnje električne energije za razliku od nešto skupljeg Shelly Plus 1PM modela koji može mjeriti i potrošnju električne energije. No, što se tiče same instalacije nema nikakve razlike - oba se montiraju unutar strujnog kruga postojeće zidne utičnice i smještaju se fizički u razvodnu kutiju u zidu.

Uz svaki Shelly pametni preklopnik dolazi shema spajanja poput ove niže u tekstu, a stranice proizvođača nude i puno više od toga pa je svakako preporuka da ih posjetite, a prije bilo kakvog početka rada potrebno je isključiti osigurač kako utičnica koju planirate opametiti ne bi bila pod naponom.

Kako se ovdje radi sa za život opasnim naponom od 220V, ukoliko se ne osjećate sigurnim svakako instalaciju prepustite električaru!

Kako sam na početku napisao, Shelly u svojoj ponudi ima 44 različita pametna preklopnika. Neki od njih pripadaju i profesionalnoj liniji, koji su u osnovi razlikuju u načinu montaže (montiraju se na standardne DIN šine) te imaju i LAN priključak, dok drugi imaju neke svoje specifičnosti o kojima ću pisati u narednim postovima. Stay tuned…

Previous
Previous

Home Assistant: Apsolutna kontrola nad pametnim domom!

Next
Next

Osnovno o pametnim preklopnicima