3 primjera automatizacije za ugodnije stanovanje (1/2)

Pitao sam danas za ručkom svoju obitelj da mi kaže koje 3 automatizacije su im najbolje. Ovo su njihovi odgovori:

Patuljak broj 1

  1. Kad upalim plejku i TV se se sam upali i spreman je za igranje

  2. Kad mogu ugasiti svjetlo iz kreveta

  3. Kad mi se svjetlo samo upali kad uđem u kupaonu

Patuljak broj 2

  1. Kad mi se svjetlo upali kad uđem u hodnik

  2. Kad mi se svjetlo upali kad uđem u kupaonu

  3. Kad mi se svjetlo upali kad uđem u vašu sobu

Ženica

Meni ništa ne valja 😤🤪…

Sva sreća 😅, nakon nešto promišljanja, kaže ženica:

  1. To što se rolete same dižu ujutro i spuštaju navečer

  2. Mogu upaliti grijanje prije nego dođem doma

  3. Mogu upaliti klimu prije nego dođem doma

Automatizacija broj 1 - paljenje svjetla prilikom ulaska u prostoriju

Iako se na prvu čini jednostavno, ima tu dosta načina korištenja koje je nekako trebalo riješiti:

  • jesu li vrata od prostorije zatvorena ili već neko vrijeme otvorena

  • ima li nekoga ili nema u prostoriji

  • gori li možda neko drugo svjetlo u prostoriji ili recimo televizor

Trebalo je pripaziti i na radne dane odnosno vikende, jer nam se tada navike mijenjaju. Imamo i određene načine korištenja koji ovise kada je škola - ujutro ili popodne, a uz sve to trebamo pratiti i količinu svjetla u prostoriji kako ne bi palili svjetlo, kada u prostoriji svjetla ima dovoljno. Primijetite molim vas da namjerno nisam koristio sintaksu noć/dan, jer ako spustimo rolete i u sred bijelog dana trebat će nam svjetlo 😊.

U jednom od naših slučajeva rješenje se bazira na postojanju 3 pametna uređaja koji nam omogućavaju automatizaciju paljenja svjetla prilikom ulaska u prostoriju:

Lijevo na slici nalazi se Aqara senzor za vrata i prozore koji je ugrađen na vrata prostorije i koji u osnovi prepoznaje 2 stanja: jesu li se vrata zatvorila ili otvorila. Naravno, uvijek je moguće očitati i trenutno stanje kao otvoreno ili zatvoreno.

Desno na slici nalazi se Shelly senzor pokreta koji u osnovi prepoznaje 2 stanja: ima li ili nema pokreta. On nam omogućava da u slučaju kada su vrata otvorena, a netko uđe u prostoriju, upalimo svjetlo na pokret.

Koristeći dakle kombinaciju 2 senzora riješili smo oba moguća stanja vrata prostorije.

Dodatno, u Shelly senzoru, postoji i senzor vibracije i senzor svjetlosti. Ovo potonje koristimo u odlučivanju hoćemo li upaliti svjetlo ili ne, pa kada je u prostoriji razina svjetlosti iznad definiranog praga, jednostavno ga ne upalimo.

U sredini se nalazi pametni preklopnik (relej) kojim smo običnu plafonjeru pretvorili u onu pametnu. Na njega se u konačnici šalju sve naredbe naših automatizama.

Ovisno koju platformu za upravljanje vašim pametnim domom koristite, ovisit će i način kako ćete to složiti. Sve koje sam ja do sada probao koristile su “klik-klik-next” metodu, gdje se bez bilo kakvog programerskog znanja ovako nešto može složiti. U mojoj odabranoj pametnoj platformi - Home Assistant - to izgleda ovako:

Na gornjoj slici vidljivo je ograničenje (And if) koje navedeni automatizam uključuje samo u vremenu između 6:00 i 24:00. Za onoga tko se nađe u kupaonici u nekoj noćnoj šetnji, ne želimo da ga se totalno razbudi pa svjetlo iz tog razloga ostaje ugašeno 🤭. Naravno, uvijek postoji opcija da ga se ručno na standardni prekidač upali.

U nastavku 3 primjera automatizacije za ugodnije stanovanje (2/2) pročitajte kako upravljamo svjetlima iz kreveta i uređajima na daljinu.

Previous
Previous

3 primjera automatizacije za ugodnije stanovanje (2/2)

Next
Next

Naših 5 problema sa Amazon Alexom