3 primjera automatizacije za ugodnije stanovanje (2/2)

Slijedi nastavak bloga sa primjerima automatizacije koju je moja obitelj inicijalno odabrala kao najbolje. Ako već niste, svakako prvo pročitajte prvi blog post: 3 primjera automatizacije za ugodnije stanovanje (1/2)

Automatizacija broj 2 - upravljanje svjetlom iz kreveta

Upravljanje svjetlom iz udobnosti kreveta postalo je vrlo jednostavno zahvaljujući Amazon Alexa uređajima koje smo postavili u svakoj sobi. Prilikom početne instalacije, Alexa je automatski prepoznala i povezala sve pametne uređaje u mreži.

Amazon Alexa je popularni glasovni asistent koji dolazi u obliku uređaja poput Echo Dot ili Echo Show. Ovi uređaji su relativno pristupačni, pogotovo tijekom velikih popusta kao što je Prime Day koji upravo dolazi (8.-9.10.2024). Tako smo i mi kroz nekoliko godina građenja našeg pametnog doma nakupili popriličan broj ovakvih uređaja.

Osim upravljanja rasvjetom, Alexa može obavljati i neke druge zadatke, kao što su:

  • Puštanje muzike (možete spojiti svoj Spotify račun)

  • Odgovaranje na pitanja (kakvo će vrijeme biti sutra)

  • Postavljanje alarma/timera

  • Kontrola drugih pametnih uređaja (termostata, kamere, i dr.)

amazon echo 5 pametni asistent

Na žalost hrvatski nije jedan od službeno podržanih jezika pa da bi Alexa dobro razumjela vaše naredbe prva i osnovna stvar je da svojim pametnim uređajima date engleska imena. Na primjer, umjesto "Dnevna soba svjetlo", možete koristiti "Living room light". Na taj način, možete koristiti jednostavne engleske naredbe poput "Alexa, turn on living room light" kako bi glasom upravljali rasvjetom u vašem dnevnom boravku.

Osim što će vam omogućiti lakše upravljanje uređajima, korištenje engleskih imena može biti odlična prilika za učenje novog jezika, posebno za djecu. Uz to, mnoge Alexa vještine i funkcionalnosti su dostupne samo na engleskom jeziku, pa ćete na ovaj način imati pristup i većem broju mogućnosti.

Alexa je dovoljno pametna da prepozna u kojoj se sobi nalazite i automatski će upravljati uređajem u toj sobi čak ako i ne navedete točno ime uređaja. Na primjer, ako ste u dječjoj sobi i kažete "Alexa, turn on lights”, Alexa će uključiti svjetlo koje je dodijeljeno dječjoj sobi. Da bi ova funkcionalnost dobro radila, potrebno je prethodno grupirati uređaje po sobama u samoj Alexa aplikaciji.

Automatizam broj 3 - upravljanje uređajima na daljinu

I šećer na kraju 🥰. Za moju dragu ženicu omogućio sam upravljanje i kad nismo kod kuće - udaljeno, sa bilo kojeg mjesta na planeti gdje postoji internet veza 🪐.

Grijanje na daljinu

Da bi smo “opametili” grijanje i omogućili upravljanje na daljinu za početak smo morali opametiti bojler koji nam služi za grijanje. Naš analogni bojler marke Vaillant (turboTEC pro) nije imao mogućnost daljinskog upravljanja i valjalo je pronaći rješenje da ga digitaliziramo.

Umjesto da zamijenimo postojeći termostat sa onim originalnim Vaillantom koji bi nam omogućio onda upravljanje na daljinu, odabrali smo pristupačniju i fleksibilniju opciju po principu DIY - do-it-yourself (uradi sam).

Koristeći Shelly pametni relej povezali smo naš bojler na kućnu mrežu i time ga u osnovi učinili pametnim. Što se same temperature tiče, koristimo jedan Shelly termostat, a sve to je integrirano u Home Assistant platformu.

Za udaljeno upravljanje našim pametnim domom koristimo Nabu Casa servis. Nabu Casa osnovana je od iste ekipe koja je osmislila Home Assistant platformu i koja na taj način financira svoj rad. Samo udaljeno upravljanje moguće je izvesti i bez plaćanja pretplate na Nabu Casa-u ali moj osobni razlog je bio da na ovaj način podržim ekipu koja stoji iza HA platforme.

Kako ženica i ja, tako i patuljci, imamo instaliranu Home Assistant aplikaciju na svojim mobitelima te na taj način svatko od nas može jednostavno upaliti ili ugasiti grijanje, provjeriti stanje drugih pametnih uređaja koje imamo u našem domu.

Hlađenje na daljinu

Što se hlađenja tiče i paljenje klime na daljinu ovdje su u igri opet neki drugi uređaj. Naime naša klima nema mogućnost spajanja na Wi-Fi što uobičajeno današnje klime imaju i jedini način je uz pomoć infracrvenog daljinskog upravljača. Kako bi klimu opametili kupljen je Broadlink RM4 mini, koji je ustvari univerzalni infracrveni daljinski upravljač i kojim možete upravljati na daljinu.

Iako stvar radi, nisam nešto previše zadovoljan sa samim setupom jer na prvu nisam uspio dobiti mogućnost paljenja i gašenja klime unutar Home Assistant platforme, već za to moram koristiti native aplikaciju Broadlinka.

broadlink 4RM mini univerzalni infracrveni daljinski upravljač
Previous
Previous

Home Assistant v2024.10

Next
Next

3 primjera automatizacije za ugodnije stanovanje (1/2)