Synology DS220+ zamjena diskova

Synology DS220+ slikan s prednje strane, sa i bez poklopca da se vide diskovi

Mrežni uređaj za pohranu podataka - NAS

U našem pametnom domu sve svoje važne podatke držimo na Synology DS220+ mrežnom uređaju za pohranu podataka iliti NAS (Network Attached Storage).

Inicijalno kupljen 9/2021 sa dva puta po 4TB diskova, lagano je u zadnje vrijeme postao pretijesan 😅. Obrisao sam što se je dalo obrisati ali prostora i dalje manjka pa nije bilo druge nego u shopping! Kupljena su 2 nova 8TB diska, a ako je suditi po povijesti mirni smo do 2028 kada ćemo ponovo u neki shopping 😁.

Pripreme za zamjenu

Diskove sam kupio na Amazonu, na proljetnoj akciji koja nam je uštedjela nekih 80€ u odnosu kupnju u naših dućanima po redovnim cijenama. Svakako preporučam da ovako nekako planski kupujete jer tako možete u pravilu uštedjeti 15-30%.

Nakon što su diskovi stigli, slijedilo je malo istraživanje što i kako. Synology na svojim stranicama ima lijepu uputu koja opisuje kako je moguće zamijeniti disk(ove). U osnovi koraci su:

  1. kupi diskove 😉

  2. kreiraj backup svojih podataka na vanjski disk (bez ovoga, ako mene pitate, ne puštam dalje)

  3. pokreni Data Scrubbing (funkcija redovnog održavanja koja provjerava i prema potrebi popravlja diskove)

  4. deaktiviraj disk broj 1

  5. zamjeni disk broj 1

  6. čekaj da se podaci kopiraju na novi disk broj 1’

  7. zamjeni disk broj 2

  8. čekaj da se podaci kopiraju na novi disk broj 2’

NAS nije backup!

Ovo je važno za sigurnost vaših podataka pa ubacujem i u ovaj blog post ☺️.

Iako se na prvu može činiti da sa ovim uređajem, koji podatke zapisuje na oba diska istovremeno (RAID 1 konfiguracija) imate i sigurnosnu kopiju podataka (backup), to u stvarnosti nije točno. Kada govorimo o NAS uređajima i RAID konfiguracijama prije svega govorimo o visokoj dostupnosti podataka. Visoka dostupnost znači da u slučaju kvara jednog ili više diskova (ovisi o RAID konfiguraciji) vi i dalje možete pristupiti svojim podacima. U nekim RAID konfiguracijama osim visoke dostupnosti dobivate i dodatne performanse, ali niti u jednoj konfiguraciji to ne postaje backup.

Zašto to nije backup pitate se!? Zato što, ukoliko dođe do korupcije podataka i oni postanu nedostupni, nedostupni će biti na svim diskovima koliko god vi tih diskova u RAID polju imate.

Osnove backupa opisao sam u ovom blogu pa ako još niste složili svoj, toplo preporučujem da ga pročitate ☺️.

Zamjena diskova - hands on

U kratkom videu snimio sam kako je to kod mene izgledalo. Ako imate Synology NAS i kada dođete u situaciju da vam oni inicijalno postavljeni diskovi više nisu dostatni, vjerujem da će vam video biti od koristi.

Previous
Previous

Home Assistant v2025.4

Next
Next

Pametni senzori za detekciju curenja vode – spas za živce i novčanik