Pametni senzori za detekciju curenja vode – spas za živce i novčanik

Nedavno smo u kuhinji doživjeli jedan od onih scenarija koji se lako mogu dogoditi – curenje vode iz perilice posuđa. Ono što je najgore? Nismo to primijetili na vrijeme. Kapanje je bilo malo, ali uporno, i tek nakon duljeg vremena shvatili smo da imamo problem.

I upravo tu dolazimo do teme današnjeg bloga - pametnih senzora za detekciju vode – jednostavnih, ali iznimno korisnih uređaja koji mogu zaštititi dom od neočekivanih problema.

Što su pametni senzori za vodu i kako rade?

Pametni senzori za vodu su mali bežični uređaji koji detektiraju prisutnost vode na površini na kojoj su postavljeni. Glavna im je namjena upozoriti na moguće curenje ili poplavu čim dođe do kontakta s određenom količinom vode (neće reagirati na povišenu vlagu npr. u kupaonici).

Kada senzor otkrije vodu, može aktivirati ugrađeno zvučno upozorenje, poslati obavijest na pametni telefon ili, ako je povezan s pametnim domom, pokrenuti i neke od dodatnih automatizama - na primjer zatvoriti fizički ventil za vodu.

opcije smještaja pametnog senzora za detekciju curenja vode

Većina ovih senzora koristi baterijsko napajanje i komunicira putem nekog od protokola (Zigbeeja, Z-Wavea ili Wi-Fi-ja) i naravno moguće ih je integrirati u različite smart home platforme. U našem slučaju to je Home Assistanta, a opcije su naravno i Amazon Alexa, Google Home ili Apple HomeKita ili pak neka treća platforma.

Gdje postaviti pametne senzore za vodu?

Pametni senzori za vodu su najkorisniji na strateškim mjestima u domu gdje bi moglo doći do curenja:

Ispod kuhinjskih uređaja – perilica posuđa i sudoper
Ispod perilice rublja
U kupaonici – ispod umivaonika, blizu WC školjke ili uz kadu/tuš.
Uz bojler ili sustav centralnog grijanja
U podrumima i prostorima sklonim vlazi

Moj savjet bi bio da ih postavite tamo gdje je vidljivost mogućih problema loša ili u prostoriju u kojoj rijetko boravite. Na taj način uočit ćete probleme sa curenjem na vrijeme, prije nego naprave veću štetu u vašem domu!

Kako se senzori uklapaju u pametni dom?

U našem pametnom domu koristimo Aqara senzor za vodu, koji je povezan na Home Assistant. Pošto sam priznao da ga nismo imali na pravom mjestu (ladica u radnom stolu nije adekvatno mjesto 😅🙃), onda samo taksativno različite opcije automatizacije koje su moguće kada je senzor u upotrebi:

🔹 notifikacija na mobitel
🔹glasovno upozorenje putem pametnih zvučnika (Amazon Alexa i slični).
🔹teoretski možete ga spojiti i na alarm/sirenu, ako je npr. senzor na mjestu koje zahtjeva hitnu akciju
🔹i zadnje što mi pada na pamet je povezivanje sa pametnim ventilom, koji će u slučaju da dobije signal sa senzora automatski, bez ručne intervencije, zatvoriti vodu

Povezivanje senzora s centraliziranom platformom omogućuje fleksibilnost i integraciju s drugim pametnim uređajima, čineći vaš dom sigurnijim i otpornijim na nepredviđene situacije.

Zaključak – je li pametni senzor za vodu nužan?

Ako ste ikada doživjeli curenje vode koje niste odmah primijetili (kao što se nama dogodilo), odgovor je jasan – da, itekako je koristan. Ovi senzori su mali, povoljni i jednostavni za postavljanje, a mogu spriječiti ozbiljne i skupe probleme.

Za one koji već koriste pametni dom, integracija senzora s automatizacijama otvara dodatne mogućnosti za zaštitu doma. Ako još i nemate takav sustav, čak i najjednostavniji senzor koji samo šalje obavijesti na telefon može biti velika pomoć.

U svakom slučaju, da mogu vratiti vrijeme, Aqara senzor za vodu bio bi pod perilicom posuđa od prvog dana ☺️!

Previous
Previous

Synology DS220+ zamjena diskova

Next
Next

5 mrežnih protokola u službi pametnog doma