Upravljanje glasom - pametni pomoćnici na (ne)djelu
Pametni pomoćnici/asistenti ili jednostavnost upravljanja glasom
Pametni pomoćnici ili pametni asistenti su još jedan u nizu pojmova koji se pojavljuju unutar pametnog doma. U osnovi radi se o hardverskom uređaju, koji je u pravilu povezan na Internet (Cloud based), te je zamišljeno da preko njega upravljate glasom sa svojim ostalim pametnim uređajima te sa njima samima.
Što sve pametni asistenti mogu?
U teoriji, pametni asistenti zamišljeni su da možete s njima:
upravljati uređajima: glasovnom naredbom možete paliti i gasiti svjetlo ili podešavati temperaturu
pomoć u aktivnostima: glasovnom naredbom možete postaviti alarm, timer ili neki drugi podsjetnik, a možete i neku svoju listu dodati bilo koju stavku koja vam je baš u tom trenutku pala na pamet (kupiti mlijeko na primjer 😁)
zabava i informacije: saznati kakvo će vrijeme biti sutra ili za vikend, pustiti omiljenu muziku ili zaigrati neki kviz
Alexa, Siri, Google…
…ili redom Amazon, Apple, Google - izbor se više manje svodi na ova 3 velikana, od kojih će vas svaki u svom pogledu razveseliti, ali i razočarati. Naime, sva tri ova tehnološka giganta imaju u svojoj ponudi pametne asistente od kojih je Amazon najduže na tržištu i nekako predvodi u tržišnoj rasprostranjenosti.
U osnovi podjela pametnih pomoćnika je na one sa i bez ekrana. Same glasovne mogućnosti su uvijek identične, jedino što će vas oni sa ekranom dodatno i vizualno informirati o tome što ste pitali. Na primjer u slučaju da ste vašeg asistenta pitali kakvo će sutra biti vrijeme, osim što će vam odgovoriti ovaj sa ekranom će vam i pokazati kartu vremenske prognoze. Dodatne funkcionalnosti ovih sa ekranom najlakše je usporediti sa onima na običnom tabletu, s time da su aplikacije ipak ograničenog karaktera (ne postoji klasičan app store - barem ne u Amazon eko sustavu koji ja koristim).
Ima li to AI-a?
Ako i ima, i nije nešto 😒.
Dakle, u današnje vrijeme kada nam se iz svakog digitalnog uratka, da ne kažemo “iz svake paštete 😁” pojavljuje dvoglas AI, te kada u raznim chat aplikacijama stvarno doživljavamo onaj VAU efekt, nekako se čini da na ovom području nema baš previše napretka. Pa tako ako želite bilo štogod kompliciranije od jednostavnih naredbi poput gore navedenih, u pravilu ćete dobiti negativan odgovor. Također, jedna možda od većih mana je i da ne razumiju hrvatski jezik pa im se morate obračati na nekom od većih svjetskih jezika (engleski, njemački, francuski…).
S obzirom da su zanimljiva (AI) vremena tek ispred nas, vjerujem da će se i na ovom polju dosta toga ubrzo promijeniti tako da nemojte odustati ako ste već namjerili kupiti jedan. U svom domu mi koristimo Alexu, a imamo je u više manje u svim sobama. Ono što nas najviše frustrira je što ponekad uopće ne čuje glasovnu naredbu, dok je limitiranost funkcija nekako manji problem.