Pametni dom u nasljeđe - što ostavljamo novim stanarima
Tko se ikada selio, zna da je selidba sama po sebi prilično napeto i stresno razdoblje. Može biti, naravno, i pozitivno i negativno iskustvo, ali generalno gledajući – nikada nije to baš lako za isplanirati i provesti. Mi smo jednu takvu već imali i preživjeli, a evo, lagano dolazi vrijeme i za novu 😀.
Ovaj put, naše prve selidbene planove započeli smo sa pametnim domom 🤖 i došli do neke odluke što ćemo od postojeće pameti ostaviti u starom stanu.
Što smo točno odlučili – pročitajte u nastavku. Spoiler alert: i naš soon to be bivši dom ostat će pametan 😉.
Što ostaje?
Prvo i osnovno pitanje bilo je kako odlučiti. Cilj je bio ostaviti novim stanarima funkcionalan, ali što jednostavniji pametan dom.
Bez komplikacija, bez dodatnih aplikacija, bez potrebe da se duboko ulazi u tehnikalije. Dakle – ništa od mog hvaljenog Home Assistanta, Zigbee hubova i sličnih "naprednih" rješenja. Ako već nisu u ovoj našoj pametnoj priči (a moram pretpostaviti da nisu), nema smisla ostaviti nekome više brige nego koristi. Kako je je ovo što sam ja izgradio više DIY verzija, koja ipak zahtjeva nešto više znanja i administracije, tako stvari treba pojednostaviti.
Zato sam odlučio da to bude samo jedan eko-sustav, kod nas i najzastupljeniji, a ujedno dovoljno jednostavan za korištenje i održavanje – Shelly i njihov Shelly Smart Home sustav. Ujedno Shelly pametni uređaji koje ostavljamo koriste Wi-Fi za komunikaciju, a što je svima poznat način komunikacije.
Ovako nekako…
Neki Shelly uređaji, pogotovo oni za osnovne funkcije poput svjetla, ostaju tamo gdje imaju najviše smisla i gdje mogu funkcionirati samostalno, bez integracija i automatizacija. Npr. pametni preklopnici za svjetla u sobama ili utičnice na balkonu i terasi – to su mjesta gdje i bez dodatnih "scena", koje sam izgradio u Home Assistent platformi, imaju svoju funkciju.
Naravno, cijela fizička infrastruktura – kablovi, razvodne kutije, dodatna ožičenja (nema toga nešto) – sve to ostaje. Ne smeta, a može koristiti 😉.
Iznimka (koja potvrđuje…nešto 😁)
Jedina stavka oko koje još nisam donio konačnu odluku je Nuki pametna brava. Riječ je o uređaju koji je, s jedne strane, vrlo praktičan i elegantno rješava pitanje ulaska bez ključa, ali s druge strane – ipak se radi o ulaznim vratima 🤔.
Tehnički gledano, postoji način kako novu implementaciju učiniti potpuno sigurnom za budućeg stanara (resetiranje i nanovo postavljanje), no osobno, nisam siguran želim li ostaviti uređaj koji kontrolira pristup u stan, a koji je nekad bio povezan s mojim računom – bez obzira na sve sigurnosne korake koje bih poduzeo, uvijek ostaje ta neka sumnja!? Psihologija…
Any how, vidjet ćemo u konačnici…
Što je još na TO-DO?
Ima još stvari o kojima moram razmisliti i/ili napraviti, da ne ispadne nešto kao "evo imate, pametni dom…sretno…samo ništa ne dirajte…”
🔧 1. Prilagodba rasvjete
Na nekoliko lokacija koristio sam Philips Hue pametnu rasvjetu koja ide s nama. Plan je tamo vratiti klasične žarulje, a na jednom mjestu će trebati malo prilagoditi ožičenje (nešto sam petljao s izmjeničnim sklopkama🙃). Ništa posebno – klasični prekidač i LED žarulja umjesto pametno Philips Huea.
🌡️ 2. Grijanje s novom logikom
Grijanje, iako u mojoj DIY metodi, ostaje i dalje pametno. Moram samo preseliti automatizme koji su sada u Home Assistentu u Shelly aplikaciju. Tako će i dalje raditi rasporedi i automatizmi paljenja/gašenja grijanja, samo kroz drugi sustav. Planiram o ovome i zaseban blog post, ako nekome bude zanimljivo složiti sličan setup.
📝 3. Dokumentacija i pristupi
Novim stanarima planiram ostaviti jednostavan dokument koji pokriva:
pregled uređaja koji ostaju
osnove korištenja (nazivi, aplikacija, funkcija..)
linkovi na aplikaciju i Shelly podršku
🔄 4. Prebacivanje računa i resetiranja
Shelly uređaji su naravno trenutno vezani uz moj korisnički račun. Dvije su opcije:
odjaviti ih sve i pustiti novog korisnika da ih registrira u trenutku primopredaje
ili složiti neutralan račun koji ide u “nasljedstvo”
Trenutno naginjem ovoj drugoj opciji – praktičnije, brže i može se unaprijed pripremiti.
A što ide s nama?
Očito, jednom kad smo odlučili što ostaje lako je bilo “odlučiti” što ide s nama 😊.
Dakle, sve ono što zahtijeva nešto više konfiguracije, povezano je i/ili se oslanja na našu centralnu platformu za upravljanje pametnim domom, MQTT, Zigbee, Z-Wave ili bilo kakve druge integracije – seli se u novu kuću. Taksativno, bez nekog ulaska u detalje, ovo ide s nama:
❇️ non Wi-Fi senzori
❇️ non Wi-Fi pametna rasvjeta
❇️ IR kontroleri
❇️ kamere
❇️ pametni asistenti - Amazon Alexa
❇️ složeniji senzori pokreta - povezani s automatizacijama u HA platformi
❇️ ostali pametni uređaji - TV, iRobot, nadzorna ploča (tablet)…
❇️ i naravno – sam Home Assistant
Sve to se seli u naš novi, budući pametni dom 🥰.
Na sličan način razmišljam i o mrežnoj opremi – svi moji switchevi, access pointovi, NAS, router (koji nije od providera), Pi-hole server itd. – idu s nama. Ostat će samo standardni modem/router koji imamo od A1. Tu će možebitno biti malih problema sa signalom, pa možda dokupimo i neki pojačivač signala 🤔.
Inicijalni plan imamo, sad u realizaciju 😎…stay tuned…