Osnove organizacije i imenovanja pametnih uređaja

U ovo doba godine uobičajeno radim neka “godišnja” čišćenja. Bilo da se radi o papirima na mom stolu koji vjerojatno već dugo ničemu ne služe ili u ovom “pametnom” slučaju malo više prčkanja po implementaciji našeg pametnog doma. U biti već neko vrijeme mi ove dvije teme vise nad glavom pa sam ovih dana u tom smjeru čišćenja i krenuo:

  1. inventura pametnog doma

  2. organizacijske promjene unutar naše Home Assistant (HA) platforme

Tema broj 2 bit će tema ovog posta.

Možda ne zvuči nešto previše uzbudljivo, dobra organizacija značit će vam puno jednom kada broj pametnih uređaja naraste.

Za početak…

Osnovni pojmovi

Osnovni pojmovi, rekao bih više-manje svake smart home platforme su:

  1. Integracije (Integrations)

  2. Uređaji (Devices)

  3. Entiteti (Entites)

screenshot HA temeljnih pojmova iz same platforme

Kao što je vidljivo iz gornje slike, HA smart home platforma sadrži još i “Pomoćnike” (Helpers). O njima ćemo nekom drugom prilikom s obzirom da je intencija ovog posta dati uvid samo u osnove.

Integracije (Integrations) su ono što čine samu platformu funkcionalnom. Platforma kao platforma ne bi imala nikakvu funkciju kada ne bi imala barem nešto integrirano u sebe. Tu se podrazumijevaju svi oni pametni uređaji koje ste integrirali u vaš pametni dom, a njih doslovce ima na tisuće - ili da budem precizniji 2994 😁 na dan pisanja ovog bloga. Popis svih podržanih integracija nalazi se ovdje.

Uređaji (Devices) je možda i najjednostavniji pojam za razumjeti. Sve pametno nazivamo uređaj 😊 - pametna žarulja, pametni televizor, pametna brava…. Nisam nikada istraživao, ali nekako mislim da ne postoji neki konačni popis pametnih uređaja 🙃.

Entiteti (Entites) su ono što čini pametni uređaj pametnim. Možda najbolje na primjeru jednog pametnog termometra objasniti. Uobičajeno današnji pametni termometri imaju 2 funkcije - onu mjerenja temperature i onu mjerenja vlage u zraku. Temperatura i vlaga su dva različita entiteta na našem jednom uređaju - termostatu.

“Izazovi”

Side note - ova riječ mi obično ide na živce - barem u kontekstu kada imamo problem…jer u današnje vrijeme ništa više nije problem već “izazov”.

No, ovdje nemamo problema zar ne 😉 i stvarno možemo govoriti o izazovima.

Izazov broj 1 - native APP i HA imenovanje uređaja

U pravilu svaki proizvođač pametnih uređaja ima neku svoju aplikaciju pomoću koje korisnici njima upravljaju. Na početku bilo čijeg smart home putovanja aplikacija proizvođača uređaja je prvo mjesto sa kojim se susrećemo. Dok god koristite samo aplikaciju proizvođača, izazova nema 😁 ali čim krenete u neke integracije, prvo na što ćete naići je imenovanje.

Neki od mojih izazova do sada bili su:

  1. engleski ili hrvatski jezik pri imenovanju uređaja

  2. da li u nazivu uređaja upisati i njegovu lokaciju i/ili vrstu uređaja

  3. da li mogu imati različite nazive za jedan te isti uređaj, ovisno o načinu korištenja

Izazov broj 2 - HA imenovanje entiteta

Kao i kod samog opisivanja osnovnih pojmova, tako je i imenovanje uređaja jednostavnije od imenovanja entiteta, posebno kada 1 uređaj može imati i 5 različitih entiteta!

Na slijedećoj slici vidljivo je ukupno 11 različitih entiteta, grupiranih kao Controls i Sensors (što olakšava snalaženje):

screenshot iz HA platforme sa različitim entitetima jednog uređaja

Ono što svakako ostaje izazov je prepoznavanje entiteta prilikom slaganja konfiguracija i automatizama kada u svom pametnom domu imate puno pametnih uređaja. Ovom izazovu pomaže dobra strategija i još važnija provedba imenovanja koju ste odabrali.

Izazov broj 3 - glasovno upravljanje

Kao što zasigurno možete pretpostaviti, hrvatski jezik nije baš na nekoj prioritetnoj listi bilo kojeg proizvođača pametnih uređaja niti platformi koje omogućavaju glasovno upravljanje. Amazon, a koliko mi je poznato niti Google ili Apple ne omogućavaju da svojim pametnim domom upravljate na hrvatskom jeziku.

Amazon Alexa koja ne razumije hrvatski jezik

I ovom slučaju HA platforma se pokazuje kao alternativa koja omogućava upravljanje i na hrvatskom jeziku. No, kako je to još u povojima i osobno nisam još nešto previše ovu funkcionalnost testirao, za sada se niti kod Home Assistanta ne pouzdajem u naš jezik.

Rješenje

(barem jedno od mogućih)

Kako za svaki problem, pardon izazov, postoji barem jedno rješenje, evo kako sam ja to riješio u našem slučaju:

  1. načelna konzistentnost u imenovanju uređaja i entiteta

  2. engleski jezik za imenovanja koja su “ispod haube” - ona koja nisu vidljiva korisnicima

  3. posljedično prethodnoj točki, glasovne naredbe su na engleskom jeziku

  4. hrvatski jezik za imenovanja koja su vidljiva korisnicima - ona na upravljačkoj ploči našeg pametnog doma

Načelna konzistentnost u imenovanju uređaja i entiteta. Vjerojatno se pitate zašto “načelna” - ili si konzistentan ili nisi 🙃. Odgovor leži u činjenici da držanje hard-core principa imenovanja u nekim situacija jednostavno nema smisla i samo bi negativno utjecalo na korisničko iskustvo.

Možda najjednostavnije prikazati na primjeru.

Prije samog primjera kratki opis okruženja, koji bitno utječe i na ovaj moj odabir: naš dnevni boravak sastoji od više zona (kuhinja, blagavaona, šank…), a sve je jedan veliki otvoreni prostor. U tom kontekstu ono što zovemo “boravak” može biti u kuhinji, u blagavaoni, za šankom…

Aqara senzor za vrata i prozore koji je dobio ime “Living Room Door Sensor”. Dakle, to je ime uređaja.

Naziv entiteta, u ovom slučaju senzora koji daje informaciju da li su vrata/prozor otvoreni ili zatvoreni je: “binary_sensor.living_room_door_sensor_opening”. Ovaj boldani dio je ono na što možete utjecati, dok je početni dio (“binary_sensor”) zadan samim tipom uređaja.

Onaj “načelni” dio, može se vidjeti na primjeru rasvjete koja pokriva radni dio našeg dnevnog boravka. Njegov naziv je: “Desk light” i kao što vidite nema u svom nazivu naziv lokacije (Living Room), a sami naziv je odabran iz činjenice da je ovdje stol - radni stol i nema zabune kada netko od nas u kući kaže “…donesi mi sa radnog stola" jer samo jedan radni stol postoji pa je nepotrebno navoditi u kojoj prostoriji se on nalazi.

Dakle, osnovne postavke imenovanja do kojih sam nekako empirijski došao su slijedeće:

[Mjesto/Lokacija] [Namjena] i opcionalno [Vrsta]

Na ovaj način dobio sam određenu strukturu u organizaciji, a koja slijedi i neki moj način razmišljanja, što mi posebno koristi prilikom kreiranja i održavanja svih automatizama koje koristimo. Ona “načelna” strategija dozvoljava nam fleksibilnost tamo gdje to ima smisla, primarno kod načina na koji koristimo blagodati našeg pametnog doma 🥰.

Previous
Previous

Home Assistant v2025.1

Next
Next

Open Home Foundation - novosti 12/2024