Ili ništa ne traje vječno 😉

Već tjedan dana me moje TO-DO notifikacije pozivaju da:

  • zamijenim Shelly relej u kuhinjskoj plafonjeri

  • baci oko na NOC…neki od baterijski pogonjenih uređaja samo što nisu prestali raditi

  • senzor ulaznih vrata je potrebno ponovno inicijalizirati (jer resetirao sam pametnu bravu)

Da priča ne završava samom instalacijom svatko od nas zna i zasigurno ne očekuje da će išta trajati vječno što god da smo opametili u našem domu. Ono što vjerujem svatko doživljava drugačije su očekivanja o roku trajanja bez da išta moramo dirati. Moja su koji puta možda malo veća od onoga što doživimo, a koji puta me stvari i iznenade.

Na primjerima sa početka teksta, Shelly1 u kuhinji opametio je običnu led plafonjeru koju smo kupili i postavili prilikom useljenja. Ne vodim evidenciju kada točno smo tu plafonjeru opametili ali rekao bih da je bila među prvim uređajima - prst-palac 4+ godine.

Očekivanje ispunjeno!

Uređaji na baterije

Sve što ima bateriju prije ili kasnije treba zamijeniti. Više manje jednostavna radnja, osim ako se ne radi o uređaju koji vam je teže dostupan (tipa neki senzor koji ste postavili na tavanu ili podrumu, a više niste ni sigurni gdje😅).

Nadzor nad statusom baterija u pametnim uređajima imamo u Home Assistant platformi, gdje postoje kartice iz kojih je vidljiv status svih baterijski pogonjenih uređaja. Dodatno, konfigurirao sam i notifikacije koje mi dolaze na mobitel ako je neka od baterija ispod praga od 20% svog kapaciteta. Na ta dva načina unaprijed sam informiran da se vrijeme za zamjenu baterija bliži.

Još samo da smislim(o) automatizam koji će i to odraditi za nas! AI možda, to je danas popularno 😄🙃….

Pametni uređaji

Većina pametnih uređaja dolazi sa standardnom 2 godišnjom garancijom. Moja očekivanja su da, barem oni čija cijena prelazi 50 €, traju 3-5 godina. Kao što sam malo prije spomenuo, ne vodim neku evidenciju ali rekao bih da su za sada moja očekivanja u skladu sa onim što sam doživio u praksi 😊.

Jedinu iznimku imao sam sa Shelly 2.5 pametnim preklopnicima (relay) koje koristimo za rolete. Oni nisu trajali više od 2 godine (ili tu negdje) jer su imali tvorničku grešku. Proizvođač je to i priznao, a svima sa problemom omogućio je zamjenu u pola cijene, čak i nakon isteka garancije od 2 godine! Od istog proizvođača, negdje sredinom 2024. godine, došla je informacija o produženju garancije sa 2 na 3 i 5 godina. Shelly 2.5 je danas u novoj verziji puno stabilniji pa od tuda i vjera i mogućnost pružanja većeg perioda garantnog roka.

shelly produženje garancije sa 2 na 3 i 5 godina (pro uređaji)

Sistemska i mrežna oprema

Sistemska i mrežna oprema - preklopnici (switch), usmjerivači (router), računala, sustavi za pohranu podataka (storage) i ostala sistemska i mrežna oprema ima duži vijek trajanja - 4 do 7 godina po nekoj mojoj slobodnoj procijeni. Da, htjet će te i prije novo računalo ili ćete možda prije ostati bez mjesta na disku, ali to uveliko ovisi od doma do doma.

Osnovnu mrežnu opremu mijenjat će vaš internet provider. Naravno, ako ste napredniji korisnik i želite i imate pod kontrolom i taj dio svog pametnog doma, za zamjenu ćete se morati pobrinuti sami.

Aplikativna razina

Onaj aplikativni iliti softverski dio, zasigurno traži i najviše vremena, a koji put i znanja da bi ga se držalo up-to-date. U današnjem svijetu vječitih promjena, gdje ažuriranja dolaze na dnevnoj bazi, teško je i držati korak sa svime. Neke opcije su da se sve što je tehnički moguće stavi na “auto-pilot”. To bi značilo da se odabere automatsko ažuriranje koje se u pravilu onda dešava u pozadini - ispod haube 😎. Na taj način vjerojatno već sada držite vaše osobno računalo i mobitel, a tako nešto može se složiti i za neke od aplikacija koje se koriste u pametnom domu.

Tamo gdje ne bih preporučio da se postavke drže na auto pilotu su one kod kojih može doći do prekida rada. I tu ne mislim da je nešto pošlo po zlu, već jednostavnom činjenicom da se stvari mijenjaju i koji put postoje tzv. “breaking changes” koje mijenjaju dosadašnji koncept i moraju se ručno adresirati.

Na našem primjeru, na auto pilotu nisu:

  • naša centralna smart platforma - Home Assistant

  • pametni uređaji - svi

  • mrežna oprema - Ubiquity Secure Gateway

  • sistemska oprema - Synology NAS i Linux računala

Na auto pilotu jesu:

  • PC (Windows) računala

  • mobiteli i tableti

Sigurnost

I za kraj - iako nije kategorija za sebe - trebam svakako ovo istaknuti. Za bilo kakvu takvu sigurnost, važno je držati i održavati svu svoju opremu i uređaje koje koristite up-to-date! Nema tog uređaja ili aplikacije koja je imuna na sigurnosne probleme. IoT uređaji su posebno problematični, posebno oni manje poznati, jer kod njih sami proizvođači su jedini ti koji nešto mogu sigurnosno popraviti, a neki od njih jednostavno nemaju kapaciteta za tako nešto. Moja preporuka u tom pogledu - pažljivo birajte opremu i proizvođače koje ćete pustiti u svoj dom.

Kako je sigurnost prilično široka tema, tu ćemo za sada stati ali nemojte se ustručavati pitati ako vas nešto zanima. Niže su linkovi pa slobodno 😊…

Previous
Previous

Home Assistant v2024.12

Next
Next

Home Assistant v2024.11