Kako uštedjeti na računu za struju?

Proteklog vikenda proveli smo Uskrsne praznike obilazeći našu prelijepu Istru. Petodnevno putovanje proteklo je otprilike rutom Zagreb – Hum – Motovun – Umag - Višnjan - Rovinj - Fažana - Brijuni - Pula - Opatija - Zagreb.

Fažana je bila naš dom 3 dana gdje smo u Glamping & Mobile Homes Lavanda, iznajmili kućicu, koja je očekivano oduševila patuljke 🤩 koji su dobili svoju zasebnu sobu i svoju kupaonu! U uvodnim riječima agenta koji nas je dočekao i dopratio do našeg privremenog doma, bile su i riječi: "...klima radi samo dok su vrata i svi prozori zatvoreni..." OK, registrirao jesam ali, kako je već bilo kasno, nisam tome pridavao previše pažnje.

Klima ne radi!

Drugi dan, naoko prvi problem - klima je prestala raditi!? Čim sam to konstatirao, patuljci su gotovo uglas uzviknuli:

Tata, otvorio si vrata!

Hmmm...da, da...rekao je to agent onomad kada smo došli u kamp ☺️.

Ali kako to radi? Gdje su senzori? Počeo sam zagledavati oko vrata i prozora. Nisam ih pronašao na nekoj meni vidljivoj lokaciji pa sam zaključio da moraju biti ugrađeni u same okvire, jer ovo je ipak kućica građena s takvom namjerom.

Profesionalna deformacija

Prokomentirala je ženica 🙃 kada me je vidjela da zujim oko vrata i prozora!

I tu sad dolazimo do teme ovog bloga i one koji možda kroz sezonu muku muče s "fureštima" koji se u njihovim apartmanima ne ponašaju baš u skladu sa kućnim redom te, da li iz zaborava kao ja ili jer ih jednostavno nije briga, otvore sve prozore i vrata te klimu nafrlje na najjače. U onom drugom, još gorem slučaju, možda ju ostave upaljenu i dok nikoga nema u apartmanu.

Pa da vidimo koja su moguća rješenja…

Senzori za vrata i prozore

Na svaka vrata i prozor moguće je ugraditi senzore otvaranja, koji će kao i u našem kampu, biti povezani sa klimom te ju gasiti u slučaju da je neki prozor ili vrata otvoren. Većina današnjih klima povezana je putem Wi-Fi na Internet te na taj način možete s njom i upravljati.

Ukoliko kojim slučajem klima nema ugrađen Wi-Fi, trebat će ju “opametiti”, a što je moguće sa nekim od pametnih preklopnika (releja) o kojima sam već u više navrata pisao.

Ako vas brine ovakav “estetski” dodatak na vratima, uz malo dodatnog truda moguće je sakriti senzor u vrata i okvir. Meni je naletio ovaj YouTube video ali ima još drugih primjera pa samo malo progooglajte.

Senzori pokreta

U većini hotela, posebno onih viših kategorija, već je uobičajeno da se prilikom izlaska iz sobe i vađenjem kartice koja služi za ulazak, gase sva svjetla i klima uređaj.

Kako apartmani u pravilu nisu kao hoteli građeni s ovakvom funkcijom u vidu, jedno od mogućih rješenja je senzor pokreta. Ukoliko senzor pokreta ne očita pokret više od X minuta, može se pretpostaviti da u apartmanu nitko ne boravi i isključiti klimu.

Ovaj automatizam složite tako da radi samo po danu. Ne bi bilo baš zgodno, a ni lijepo od vas kao domaćina, da u vrućim ljetnim noćima dok gosti spavaju ugasite klimu.

Nešto pametniji senzori, oni koji rade na tehnologiji mikrovalova, mogu detektirati osobu čak i dok osoba miruje, što dodatno pojačava preciznost ovakvog automatizma uštede električne energije u vašem apartmanu.

Ostale opcije uštede energije

Za male potrošače poput rasvjetnih tijela, koja su danas uglavnom LED rasvjeta, ne vidim neki veliki smisao u dodatnim uštedama, na način kako sam gore opisao.

Sama po sebi LED rasvjeta troši malo struje, tako da bi vjerojatno došli do toga da je “skuplja pita od tepsije”.

Rasvjetna tijela su više za automatizaciju koja je u službi ugodnijeg boravka, nego onog uštede električne energije.

Previous
Previous

Home Assistant pomoćnici, što su i čemu služe

Next
Next

Odustajem od Shelly-a