Kako spojiti Amazon Alexu na old school Hi-Fi sustav
Želje, čestitke i pozdravi
Kako je sve počelo - vrlo jednostavno - želimo putem glasa pustiti neku muziku u stanu 😁. Povrh toga, dodatne želje, čestitke i pozdravi bili su:
puštati muziku sa radia
puštati muziku sa obiteljskih i osobnih Deezer playlista
ponekad puštati muziku i s osobnih mobilnih telefona (cijela obitelj….i poneki gost 😁)
imati bolji zvuk nego je onaj sa zvučnika Amazon Echo Show 8 uređaja
Prva 3 buleta sama po sebi se podrazumijevaju i dolaze OOB (Out-of-the-Box) sa svim Amazon glasovnim pomoćnicima te tu nema neke velike mudrosti - kupite, spojite i slušate mjuzu 🎶.
Problem nastaje kada u igru dođe 4. bulet i poželite to sve spojiti na onaj klasični HI-FI sustav koji zasigurno može proizvesti bolji zvuk od ugrađenih zvučnika u Amazon glasovne pomoćnike. Ovako nekako smo mi to riješili…
Prostor dnevnog boravka
U našem domu dnevni boravak, kuhinja i blagovaona čine jedan (open-space) prostor. Kao primarni i jedini glasovni pomoćnik u tom prostoru koristimo Amazon Echo Show 8, a koji se fizički nalazi otprilike na sredini prostora:
Oprema i način spajanja
U našem slučaju, osim već spomenutog Amazon Echo Show 8 glasovnog pomoćnika, imamo i sljedeću opremu i kablove koji su korišteni za spajanje:
✅ Marantz M-CR603 CD Receiver + pripadajući zvučnici Monitor Audio Bronze BX2
✅ Amazon Alexa Echo Dot 2. generacija
✅ Audio kabel 3.5 mm muški > 2x RCA ženski (cinch)
✅ Audio kabel 2x RCA muški <> 2x RCA muški
✅ MOES Tuya Fingerbot Button Pusher
Na gornjoj slici je vidljiv Alexa Echo Dot 2. generacije - ovaj mali crni “pak” što svijetli crveno na liniji. On je uz pomoću audio kabela spojen na standardni AUX ulaz Maranz linije. Crveni krug što na njemu svijetli označava da je isključen mikrofon, a što je napravljeno kako Alexa na tom uređaju ne bi reagirala na glasovne naredbe. Inače, sam “pak” je skriven iza linije, a ovdje je izvučen samo za potrebe ovog slikanja 😁.
Mala bijela “hrga” na prednjoj strani linije je MOES Tuya Fingerbot Button Pusher, pametni uređaj koji omogućava da običan fizički prekidač, u ovom slučaju onaj koji pali/gasi Maranza, pretvorite u daljinski upravljiv. Ja sam se odlučio za verziju koja podržava Zigbee protokol, a služi nam da bi mogli udaljeno i/ili pomoću automatizma paliti/gasiti liniju.
Konfiguracija Alexe
Jednom kada sam sve fizički povezao, trebalo je riješiti i onaj softverski dio. Primarno mislim na postavke vezane za sam glasovni pomoćnik Alexu. Njih postavljate i mijenjate unutar Amazon Alexa mobilne aplikacije.
Prva postavka je ona koja omogućava da glasom zadate naredbu koja će Alexi reći gdje da svira muziku. Naredba je:
“Alexa, play some music in the Living Room”
Da bi Alexa poslušala i muziku pustila na Hi-Fi sustav, kreirao sam grupu naziva “Living Room”, unutar koje se nalazi onaj crni “pak” (Alexa Echo Dot 2. generacije), u aplikaciji nazvan jednostavno “Hi-Fi”. Kako je taj “pak” fizički spojen na Marantz Hi-Fi, zatvorili smo cijeli krug i mjuza se čuje na liniji 😎.
Dodatna podešavanja potrebna su ako želite koristiti neki od glazbenih servisa. Sa Amazon glasovnim uređajima standardno dolazi Amazon Music, a moguće je odabrati još između Spotify i Deezer muzičkih servisa, što birate u postavkama “Music & Podcast” vašeg Amazon Alexa računa.
I to bi otprilike bilo to 😎.