Gradnja pametnog doma od temelja - osnovna infrastruktura
Ovaj post kasni dobra 2 mjeseca od inicijalne najave ali evo, došao je konačno i on na red ☺️.
Trenutak kada smo svekolikom pučanstvu objavili info da smo kaparili naš novi dom 🎉🎉, kao i za svaku obitelj tako i za našu ovo bio THE događaj!
Iz pozicije ovog bloga i hobija zvanog pametni dom (Smart Home) u kojem dijelim naša iskustva i savjete, trenutak u kojem smo se odlučili, pa i "zatekli" u gradnji našeg novog doma, nije mogao biti bolji. Sve smo mogli prilagoditi našim željama!
Vjerujem da ova slika govori više od 1000 riječi:
Daklem, sve je još u cigli i sa investitorom možemo dogovoriti apsolutno sve što je za jedan pametni dom potrebno, pa krenimo redom…
Korak 1. - osnovna infrastruktura
Kao što se kuća gradi od temelja, tako su i za pametni dom potrebni neki dobri temelji. U ovom slučaju, govorimo o onim osnovnim, žičanim temeljima, koji su preduvjet za svaku dobru pametnu automatizaciju.
Prije one informatičke infrastrukture ide svakako ona električarska pa tako tu imamo načine ožičenja, rasporedi strujnih i komunikacijskih ormara, pozicije utičnica i prekidača... Na to se onda nadovezujemo s onom informatičkom infrastrukturom, uobičajeno nazivanu pasivom (mrežno kabliranje, mrežne utičnice, komunikacijski ormari, patch paneli…).
U našem slučaju oboje smo nekako radili paralelno, imajući u vidu postojeće planove, zadanost projekta te naravno želje, čestitke i pozdrave moje malenkosti, kada je pametni dom u pitanju ☺️.
🔌 ”Davor Struja Sisak”
“Davor Struja Sisak” - ovako sam naime dobio broj telefona električara od investitora koji gradi naš budući dom 😀. Moram priznati da u startu, dok nisam upoznao čovjeka, generalno nisam imao neka velika očekivanja da će mi električar moći nešto previše pomoći oko pametnog doma te da ću s njim više manje dogovarati samo onaj nužni dio koji se tiče osnovnih postavki vezanih za struju i razmještaj prekidača i utičnica.
Čovjek me je više nego ugodno iznenadio! Ne samo da poznaje osnovne postavke pametnih domova, već je bio i izuzetno otvoren za suradnju! Kad sam mu iznio svoju viziju, objasnio da se oslanjam na Shelly za centralizirano upravljanje i kako planiram izgradnju pametnog doma, entuzijastično je prihvatio izazov. Zajedno smo detaljno prošli planove i dogovorili sljedeće:
✅ Strujno kabliranje - prekidači i utičnice
Ono što sam u startu dogovorio i tražio od električara jest da mi u svaki prekidač povuče i nulu (nulti vodič). Po našem standardu, koliko je meni poznato, to nije uobičajeno jer se u prekidačima uvijek prekida samo faza, a za redovno funkcioniranje nije potreban nulti vodič. Ono za što meni treba jest mogućnost da po potrebi u svaki prekidač ubacim pametni relej koji zahtijeva svoje napajanje, a za što su onda, naravno, potrebni i faza i nula.
Kod utičnica, naravno, nemamo ovaj problem jer one sadrže i fazu i nulu. Jedino mi je bilo bitno da su upotrijebljene duboke podžbukne kutije, kako bih jednog dana u njih po potrebi mogao staviti neki pametni relej.
✅ Mrežno kabliranje
Da, danas je sve više-manje bežično, ali ako mene pitate, gdje god imate tu mogućnost, stavite vi lijepo sebi kabel! 😎 Kako je investitor već u startu planirao u svakoj sobi po dva LAN priključka te UTP mrežne kabele CAT 6 kategorije, ovdje nismo imali ništa za dodati niti oduzeti.
Dogovorili smo se samo da nam u radnoj sobi malo "pojača" kabliranje, pa smo u njoj predvidjeli nešto više mrežnih priključaka (četiri), te isto tako u dnevnom boravku na poziciji televizora. Dakle, naš budući pametni dom imat će mrežno kabliranje koje podržava brzine do 10 Gbps – više nego dovoljno za kućno okruženje!
✅ Strujni i komunikacijski ormari
Prema inicijalnom planu, komunikacijski ormar nije bio predviđen. Također, inicijalno je bio predviđen samo jedan strujni ormar (na slici niže označeno brojem 1) veličine koja zadovoljava postavljanje samo električarskih elemenata (osigurači, zaštitna sklopka (fidovka), limitator).
U dogovoru sa “Davor Struja Sisak” i uz nekoliko njegovih vrijednih i dobrih savjeta, dogovorili smo da će na poziciji broj 1 postaviti dva strujna ormara. U jednom će biti onaj "analogni" strujni dio, dok će u drugom biti pametni Shelly releji. Uz Shelly releje bit će postavljen i jedan mali 8-portni switch koji će biti povezan s komunikacijskim ormarom. Identična konfiguracija pametnih uređaja bit će i u strujnom ormaru označenom na slici brojem 2, koji pokriva gornji kat kuće s time da ovdje imamo sve u 1 ormaru.
Na slici vidite još i oznaku "Coax". Tu se nalazi razvodna kutija u kojoj je antenski sustav, te planirani priključak optike telekom operatera koja dolazi izvana.
✅ Pozicije svih prekidača, utičnica i nadzornih ploča
I ovdje mogu, a što drugo nego pohvaliti "Davor Struja Sisak", koji je već u startu napravio neke preinake u odnosu na raspored prekidača i utičnica koje je zamislio arhitekt kuće. Te su preinake bile u skladu s onom pragmatičnom stranom i načinom življenja koja se nekako poklapala i s našim razmišljanjima. Iako u ovoj fazi nismo još bili sigurni gdje će točno i koji namještaj biti raspoređen, vjerujem da smo glavne stavke dobro pokrili.
Jedini dodatni dogovori pali su oko vrste samih prekidača – tipkala umjesto klasičnih – te mjesta na kojima planiramo imati neke naše nadzorne ploče pametnog doma.
✅ Pozicije Wi-Fi pristupnih točaka (AP - Access Points)
U ovoj fazi bilo je lako dogovoriti i pozicije AP-ova, po jedan na svakom katu kuće, kako bi se i do njih povukao mrežni kabel. S obzirom na to da će napajanje ići preko njega, takozvani PoE (Power over Ethernet), dodatno kabliranje nije bilo potrebno.
✅ Buduće potrebe - solari na krovu i napajanje električnog vozila
Iako trenutno ne razmišljamo niti o jednoj od ovih opcija, ostavili smo si unaprijed tu mogućnost. Kako kuća ima ravni krov na kojem se već nalaze klima uređaji, provlačenje dodatnih kablova za možebitne buduće solarne panele nije bio problem. Također, predvidjeli smo da i ispred kuće jednog dana može doći električno vozilo koje će se moći spojiti na struju. Dakle, pripremili smo instalaciju za punjač električnog automobila (wallbox), provodeći odgovarajući kabel do parkinga.
To je to za prvi dio naše pametne avanture 😎!
U sljedećem postu ćemo detaljnije objasniti koji je plan za strujni i komunikacijski ormar i kako izgleda raspored elemenata u njima te koja je ideja da sa Shelly pametnim relejima imamo centralni nadzor i kontrolu svih strujnih krugova u kući.
Stay tuned…